Polska zmaga się z nadwagą

Polska zmaga się z nadwagą

 (3)    0

  Wiedzieć więcej

Ostatnie badanie Głównego Urzędu Statystycznego wykazało, że

aż 44% mężczyzn i 30% kobiet w Polsce zmaga się z nadwagą.

Do tej liczby dochodzą jeszcze osoby otyłe, które stanowią dodatkowe 16% społeczeństwa1. Liczby te są alarmujące!

Jak samemu sprawdzić, czy nasza masa ciała jest odpowiednia?
Najłatwiejszy sposobem jest wykonanie szybkich obliczeń według wzoru na wskaźnik BMI.

Wzór na obliczanie wskaźnika masy ciała BMI

Jest to najpopularniejsza metoda rekomendowana przez WHO i dająca szybki wynik.
Sprawdza się on u osób o przeciętnej sylwetce, ponieważ dla kulturystów wskaźnik z pewnością wskaże na otyłość. Otrzymany wyniki sprawdzamy według poniższej tabeli.

klasyfikacja wagi wg wskaźnika BMI

Uzupełnieniem otrzymanej informacji może być pomiar tkanki tłuszczowej, co pozwoli na odróżnienie „nadwagi” spowodowanej uprawianiem sportu, a tej realnej. Dla osób aktywnych fizycznie, które prowadzą stałą kontrolę masy ciała i cenią sobie dokładność wyników rekomendujemy wagę TANITA BC-313. Oprócz wyświetlania liczby kilogramów (z dokładnością do 50g!) jest to nowej generacji, dwuczęstotliwościowy analizator składu ciała przeznaczony do domowego użytku. Inną ciekawą propozycją są wagi TANITA BC-718 – o zwiększonej dokładności pomiaru tkanki tłuszczowej oraz waga łazienkowa Seca robusta 813, która dzięki dużej powierzchni wagowej oraz podwyższonej nośności sprawdza się idealnie w domach osób starszych i borykających się z otyłością.

Stawanie na wadze powinno być naszym codziennym, porannym nawykiem, tak jak szczotkowanie zębów, czy filiżanka kawy. Pomiary powinno wykonywać się przed posiłkiem, a wyniki zapisywać, aby lepiej śledzić następujące zmiany. Kawałek kartki i długopis powoli wychodzą z mody, szczególnie, że łatwo je zagubić pośród sterty innych karteczek. Rozwiązaniem jest prosta w obsłudze aplikacja MyTherapy , która pozwala na zapisanie codziennych wyników w telefonie komórkowym. Oprócz tego program pozwala na ustawienie przypomnień o czasie na pomiar, zażycie leków, codzienny spacer i wiele wiele innych aktywności. Co istotne, jest dostępna za darmo oraz nie wyświetla irytujących reklam - każdy może ją pobrać poprzez GooglePlay lub AppStore. Badania przeprowadzone przez grupę badawczą Geriatria Uniwersytetu Medycznego Charité Berlin wykazały, że używanie aplikacji przez pacjentów przyczyniło się do poprawy skuteczności prowadzonych terapii poprzez zwiększoną samokontrolę i prawidłowe przyjmowanie leków przez użytkowników.

1. źródło: http://stat.gov.pl/obszary-tematyczne/zdrowie/

Autor: Michał Ratajewski

 (3)    0

Komentarze są zamknięte dla tego posta